Praktische toepassingen vanuit de neuropsychologie worden te weinig gebruikt voor preventiedoeleinden. Als kinderen op jonge leeftijd hun denken en doen beter leren reguleren, kan dit bijdragen aan het verminderen of voorkomen van ernstige leer- en gedragsproblemen. Zelfregulatie is immers bepalend voor het leervermogen en gedrag. Dit stelt bijzonder hoogleraar Klinische kinderneuropsychologie Dorine Slaats-Willemse van de Vrije Universiteit Amsterdam (VU) in haar oratie. Zij schrijft hierover in het maartnummer van De Psycholoog.

Oratie Dorine

In het maartnummer van het tijdschrift De Psycholoog schrijft Dorine een interessant artikel over de preventie van psychische problemen bij kinderen en de rol van de klinisch neuropsycholoog hierin. Zij pleit voor het belang van preventie, gezien de grote toename van emotionele en gedragsproblemen bij kinderen en jongeren de laatste jaren. Preventie kan zijn kennis delen, maar ook bijvoorbeeld neuropsychologische screening bij risicogroepen of interventies bij beginnende gedrags- en leerproblemen.

In het kader van dit laatste punt is vanuit Denkkracht vorig jaar de interventie PLONS gelanceerd; dit is speciaal ontwikkeld voor leerlingen met zwakke regulatievaardigheden in groep 3/4 van het regulier basisonderwijs. Daarnaast kan het van veel toegevoegde waarde zijn om door middel van een uitgebreid (neuro)psychologisch testonderzoek de sterktes en zwaktes van een kind of jongere in kaart te brengen en deze metingen te integreren met informatie over de ontwikkeling, het systeem, de relaties, het gedrag en helpende en hinderende factoren uit de omgeving. Dit geeft inzicht en geeft een ingang voor hulp op maat.

Nieuwsgierig naar het artikel? Voor het maartnummer van De Psycholoog zie: Jong leren | De Psycholoog (tijdschriftdepsycholoog.nl)